Sluit je aan bij De grootste racefamilie van Nederland

Ontdek welk pakket bij jou past

  • Altijd meepraten over de Formule 1
  • Kans maken op toffe prijzen
  • Advertentievrije site * (Plus & Premium)
  • Toegang tot de exclusieve RN365 app (Plus & Premium)
  • En nog veel meer…
* m.u.v. content van derden
Ontdek de mogelijkheden

Achter de schermen bij de FIA: hoe gaan de stewards te werk?

Hoe is het om als voormalig Formule 1-coureur te beslissen over incidenten van huidige coureurs in de koningsklasse van de autosport? Vitantonio Liuzzi ging van autocoureur naar steward en legt precies uit wat zijn werkzaamheden zijn en welk gedrag hij van de coureurs nog wel herkent.

Als er één iemand is die weet hoe de Formule 1 zowel voor als achter de schermen werkt, dan is het Vitantonio Liuzzi wel. De voormalig Italiaanse coureur weet hoe het is om in de koningsklasse te racen én te werken. Zo reed Liuzzi in 2005 vier races voor Red Bull Racing naast David Coulthard. De resterende tijd van dat jaar was hij derde coureur bij de Oostenrijkse renstal. In 2006 en 2007 reed hij voor het zusterteam van Red Bull, Scuderia Toro Rosso (waar hij in 2006 het enige punt voor het team behaalde), waarna hij in 2009 de overstap naar Force India maakte. De Italiaan sloot zijn F1-carrière in 2011 af bij Hispania Racing (HRT). Na een aantal uitstapjes, waaronder de Formule E in 2014, besloot hij achter de schermen terug te keren bij de Formule 1. De voormalig coureur is nu FIA-steward en eigenaar van een restaurantketen. In de podcast Beyond The Grid vertelt hij tegenover Tom Clarkson meer over zijn huidige werkzaamheden. Zijn leven als steward is totaal anders dan zijn leven als coureur: "Totaal verschillend, moet ik zeggen. Het is een enorme verandering geweest."

"Ik geniet van deze positie"

Dezelfde wereld, maar een andere omgeving voor Liuzzi: "Ik gaf natuurlijk altijd de voorkeur aan racen omdat ik van adrenaline in mijn leven houd. Maar ik moet zeggen dat deze stap een grote verandering is geweest in mijn carrière, en nu dat ik aan de andere kant van het bureau sta, is het heel interessant, omdat het laat zien hoeveel hulpmiddelen mensen vroeger hadden om ons te beoordelen." Maar er vallen ook heel veel puzzelstukjes op zijn plaats. "Ik zie nu vanaf de andere kant waarom ik in het verleden met stewards discussieerde en waarom ze vaak gelijk konden hebben, omdat ze zoveel hulpmiddelen hadden om dingen te analyseren. Ik moet zeggen dat ik geniet van deze positie. Ik geniet ervan om terug te zijn op het Formule 1-circuit, in de paddock waar ik ben opgegroeid. En het is altijd een fijn gevoel omdat Formule 1 altijd mijn leven is."

Het werk van een steward

Zo kan Liuzzi tijdens een incident snel zien wie er fout zit: "90 procent van de tijd denk ik het snel te weten. We hebben veel hulpmiddelen om het ongeluk te analyseren, met de camera's daar, de radiocommunicatie tussen de coureurs en de engineer, de telemetrie. Veel hulpmiddelen die echt belangrijk zijn om de beweging te zien of om te zien hoe het ongeluk ontstaat, wat de bestuurder denkt of wat de bestuurder doet in de auto." Dit betekent overigens niet dat zijn eerste gedachte bij een incident ook overeen komt met de beslissing die uiteindelijk gemaakt wordt. "We analyseren al deze details snel, dus we hebben echt professionele mensen in onze ruimte die dit heel snel kunnen laten gebeuren en die ons helpen om in korte tijd een oordeel te vellen. Maar soms, zeker aan het begin van de crash, ben ik zeker van het resultaat en dan erna, met alle camerahoeken en de radiocommunicatie erbij, verander ik van gedachten."

Excuusjes

Vervolgens mogen de coureurs na een incident bij de stewards op bezoek, om zelf hun kant van het verhaal toe te lichten. En hier komen soms ook de nodige excuses voorbij, volgens de Italiaan: "We zijn coureurs, dus we proberen altijd een excuus te vinden voor wat er is gebeurd. Ze blijven het allemaal proberen. Meestal op een eerlijke manier, soms proberen ze spelletjes te spelen of politiek te bedrijven. En wanneer ze het uitleggen, proberen ze slimmer te zijn. Maar aan het eind van de dag herkennen wij dit vrij snel, omdat we in dezelfde sport als zij hebben gezeten." "We luisteren naar wat ze zeggen. We houden daar rekening mee voordat we een beslissing nemen. We delen onze informatie. De 'Driver Advisor Steward' is er vooral om het ongeluk te analyseren, maar daarna beslissen we samen over de uiteindelijke consequentie", zo sluit Liuzzi af.

Nooit meer iets van de Formule 1 missen? Dat kan! Zet met een druk op de knop de Formule 1-kalender van 2026 in jouw agenda. Gebruik de button hieronder om hem in de agenda van je smartphone of pc te plaatsen en mis geen seconde van het nieuwe seizoen!

+ Toevoegen aan agenda + Toevoegen aan agenda

We hebben ook een versie met alleen de race en kwalificatie.
klik hier voor deze versie en meer uitleg.

F1-kalender 2026
Race Datum
aus GP Australië 8 mrt 2026
chn GP China 15 mrt 2026
jpn GP Japan 29 mrt 2026
bhr GP Bahrein 12 apr 2026
sau GP Saoedi-Arabië 19 apr 2026
usa GP Miami 3 mei 2026
Volledige kalender
x
Breaking FIA past F1-reglement aan na motorcontroverse rond Mercedes