Sluit je aan bij De grootste racefamilie van Nederland

Ontdek welk pakket bij jou past

  • Altijd meepraten over de Formule 1
  • Kans maken op toffe prijzen
  • Advertentievrije site * (Plus & Premium)
  • Toegang tot de exclusieve RN365 app (Plus & Premium)
  • En nog veel meer…
* m.u.v. content van derden
Ontdek de mogelijkheden
F1 Grand Prix Azerbeidzjan 2026

Hier verliest Verstappen tijd ten opzichte van Mercedes in Baku

De eerste twee vrije trainingen voor de F1 Grand Prix van Azerbeidzjan zitten erop en één ding staat vast: Mercedes is de maatstaf op het stratencircuit van Baku. Toch kon de Red Bull RB22 van Max Verstappen op enkele vlakken wel een klein verschil maken.

Verstappen FP2 Baku
Analyse
Naar nieuwsoverzicht © Red Bull Content Pool

In de tweede vrije training werden enkele kwalificatiesimulaties uitgevoerd op de zachte banden. Het leverde een duidelijk beeld op: de Mercedes W17 is de te kloppen auto op het 6,003 kilometer lange stratencircuit in Azerbeidzjan. 

George Russell was uiteindelijk de snelste met een rondetijd van 1:43.347, gevolgd door Kimi Antonelli met 1:43.899. De Mercedes-coureurs waren ook meteen de enigen met een rondetijd van onder de 104 seconden, want Max Verstappen was 'best of the rest' met zijn 1:44.174.

In de eerste sector was Antonelli nog wel de snelste met 36.556, maar het Russell die de boventoon voerde in de tweede sector (42.235) en derde sector (24.496). Ter vergelijking: Verstappen reed in zijn snelste ronde van de sessie respectievelijk 36.723, 42.675 en 24.776.

Het grootste verlies van Red Bull zit dus in de tweede sector, waarin de krappe bochten door de smalle straten elkaar snel opvolgen. Mercedes is over het algemeen dominant in die langzame bochten, iets waar de RB22 nog de nodige moeite mee heeft.

Problemen met achterkant

Mercedes heeft in Baku duidelijk al van meet af aan een sterke afstelling met relatief weinig luchtweerstand gevonden. Russell liet namelijk de hoogste topsnelheid noteren in VT2: 339 km/u. Antonelli kwam tot 334 km/u terwijl Verstappens topsnelheid op 330 km/u lag.

Verstappen begon zijn snelste ronde echter wel nog met een hogere topsnelheid dan Russell, maar verloor dat voordeel in de lange run van bocht 2 naar bocht 3. Dat is ook terug te zien in de run van bocht 12 tot en met 15: van het kasteel door enkele snelle knikjes naar links rijdt de Mercedes weg van de RB22.

Wat verder opvalt, is dat Verstappen in veel van de bochten van de tweede sector iets eerder remt dan Russell: het betekent vaak dat de Nederlander weer eerder op zijn gas kan, maar de piek van de batterij vervalt dan eerder dan die van de W17.

In die tweede sector draait het bovendien om stabiliteit, goede rotatie bij het insturen, tractie én vertrouwen, iets waar het vooralsnog aan lijkt te ontbreken bij Red Bull. Verstappen meldde op de boordradio immers ook al dat de achterkant van de RB22 loskwam en dat hij daardoor 'constant moest tegensturen'. Al die kleine momenten tikken aan en leidden tot een verlies van vier tienden in die ene sector.

Afwegingen voor afstelling

De punten waar Verstappen sneller is dan beide Mercedes-coureurs verraadt ook iets over de inzet van de batterij. De viervoudig F1-kampioen is namelijk vooral sneller vlak na het uitkomen van de bocht. Op acceleratie wint de RB22 het dus, maar de Mercedessen maken dan vaak het verschil in de tweede helft van de rechte stukken.

Het wordt voor Red Bull dan ook lastig om de afstelling verder te verfijnen. Minder vleugel zou een hogere topsnelheid opleveren, maar dan zou de toch al zwakkere tweede sector een nog groter pijnpunt worden. Meer vleugel erbij en de RB22 kan daar op papier iets sneller worden, maar dat komt de topsnelheid niet ten goede.

De eerste sector is nog niet zozeer het grootste probleem voor Red Bull. Het grootste verlies zit in de tweede sector en dus zal de focus na deze donderdag vooral moeten liggen op het verbeteren van de aerodynamische efficiëntie - en wellicht een beetje energiemanagement om op de rechte stukken iets sterker uit de bus te komen.

Scoort Max Verstappen wederom een podiumplaats? Dan scoor jij ook dik! Unibet keert liefst 50 x jouw inzet uit bij een podiumplaats van Verstappen, Kimi Antonelli of Lando Norris!

Voorwaarden van toepassing, alleen geldig voor spelers van 24 jaar en ouder. Wat kost gokken jou? Stop op tijd 18+.

Claim jouw bonus!

Praat mee!

Nooit meer iets van de Formule 1 missen? Dat kan! Zet met een druk op de knop de Formule 1-kalender van 2026 in jouw agenda. Gebruik de button hieronder om hem in de agenda van je smartphone of pc te plaatsen en mis geen seconde van het nieuwe seizoen!

+ Toevoegen aan agenda + Toevoegen aan agenda

We hebben ook een versie met alleen de race en kwalificatie.
klik hier voor deze versie en meer uitleg.

F1-kalender 2026
Race Datum
aze GP Azerbeidzjan 26 sep 2026
bhr GP Bahrein 4 okt 2026
sgp GP Singapore 11 okt 2026
usa GP Verenigde Staten 25 okt 2026
mex GP Mexico-Stad 1 nov 2026
bra GP Brazilië 8 nov 2026
Volledige kalender
x
Live Reacties na veelbelovend optreden Verstappen in Baku