Sluit je aan bij De grootste racefamilie van Nederland

Ontdek welk pakket bij jou past

  • Altijd meepraten over de Formule 1
  • Kans maken op toffe prijzen
  • Advertentievrije site * (Plus & Premium)
  • Toegang tot de exclusieve RN365 app (Plus & Premium)
  • En nog veel meer…
* m.u.v. content van derden
Ontdek de mogelijkheden
Honda

Honda onthult exclusieve onderhandelingen met Red Bull

De samenwerking tussen Honda en Red Bull komt na dit jaar definitief ten einde. Maar het had zomaar volledig anders kunnen lopen...

Verstappen Honda
Artikel
Naar nieuwsoverzicht © Honda F1

Toen Honda eind 2020 aankondigde zich een jaar later terug te trekken uit de Formule 1, kon niemand nog voorspellen wat er daarna zou gebeuren. Het Japanse merk had pas twee jaar samengewerkt met Red Bull, maar het was een samenwerking die in 2021 tot de eerste wereldtitel van Max Verstappen zou leiden. Met een nieuwe deal tussen beide kanten werd er een constructie opgezet waardoor Red Bull nog tot en met dit jaar gebruik kan maken van de Honda-motoren, want dat heeft inmiddels drie extra titels voor Verstappen en twee titels voor Red Bull opgeleverd.

Maar na dit jaar is het toch echt einde verhaal. Red Bull gaat in samenwerking met Ford de eigen motoren ontwikkelen, en Honda wordt de exclusieve partner van Aston Martin. Al had het niet veel gescheeld of het was volledig anders gelopen, zo vertelt Honda-topman Koji Watanabe aan Autosport.

"Tijdens onze gesprekken hadden we het ook over de optie dat Red Bull de verbrandingsmotor zou maken, en wij de elektrische onderdelen", onthult Watanabe. In feite is dat de constructie die Red Bull en Ford nu samen hebben opgezet. "Maar dat zou niet makkelijk geweest zijn, dus uiteindelijk kwamen we tot de conclusie dat het onmogelijk zou zijn om op die manier samen te werken."

Toch vonden de eerste gesprekken van Honda wel met Red Bull plaats. Het doel was om de exclusieve samenwerking nog wat langer voort te zetten, maar dat was op dat punt al in feite onmogelijk geworden. "Toen we ons terugtrokken uit de Formule 1, richtte Red Bull zijn eigen motorbedrijf op. Dat liet in feite geen ruimte over om nog samen verder te gaan."

Kapers op de kust

De logistieke problemen maakten het dus onmogelijk voor Honda om nog verder te gaan met Red Bull, maar dat betekende niet per se dat Honda ook uit de Formule 1 moest vertrekken. In een eerder stadium had Honda zich namelijk al aangemeld om binnen de nieuwe motorregels van 2026 motoren te blijven ontwikkelen. Die aanmelding stond nog steeds, en dat gaf Honda dus de ruimte om met andere teams te onderhandelen.

"In eerste instantie hielden we alleen gesprekken tussen Honda en Red Bull", vertelt Watanabe. "De gesprekken met andere teams begonnen pas echt toen we ons aanmeldden als motorleverancier vanaf 2026. Toen zochten een paar andere teams ook contact met ons, want ze hadden interesse in de motoren van Honda. We praatten met al die partijen en maakten een keuze."

Die keuze viel dus uiteindelijk op Aston Martin, maar het is bekend dat bijvoorbeeld ook McLaren interesse had. CEO Zak Brown ging in die tijd alle verschillende leveranciers bij langs en was zelfs in de fabriek van Red Bull gespot. Hoeveel andere teams er naast Aston Martin en McLaren aanklopten, wil Watanabe niet zeggen. "Ik kan je het exacte aantal niet geven, maar het waren meerdere teams. Met sommigen van hen hadden we maar één keer contact en anderen hebben we meerdere keren gesproken."

De beroemde RN365 kalender download is er weer! Zet de F1-kalender voor 2025 met een druk op de knop in jouw agenda en mis geen seconde van het nieuwe F1-seizoen.

Download de F1-kalender

Praat mee!

Viaplay
x
Horner Boude claim over Red Bull Verstappen: "Dan goed voor vier polerondjes op rij"