Het venijn zat in de staart tijdens de Formule 1 Grand Prix van Italië – althans, als het over de titelstrijd gaat. Lando Norris en McLaren besloten eerst Oscar Piastri zijn pitstop te laten maken om Charles Leclerc te coveren en de tweede en derde plaats veilig te stellen. Dat plan liep echter deels in de soep, omdat McLaren de pitstop van Norris verpestte en hij achter Piastri weer de baan opkwam.
Piastri leek zo cruciale punten op te rapen en zijn voorsprong op Norris te vergroten. Leek, want McLaren greep opmerkelijk genoeg in met een teamorder. Piastri moest tot zijn eigen verbazing Norris laten passeren om het eerlijk te houden. Volgens McLaren ontstond de situatie door een fout van het team en wilden zij niet op deze manier een stempel op de strijd drukken.
Na afloop bleef iedereen, inclusief Piastri, politiek correct, maar het ging toch om een ongelofelijk besluit. McLaren stond vorig jaar al in de schijnwerpers wegens het micromanagen van de coureurs en loopt nu helemaal een doodlopende weg in. En hoewel het misschien het ‘eerlijkste’ besluit was in de race zelf, kan dit als een boemerang terugslaan op het team.
Wereldtitel
Even een hypothetisch voorbeeld: stel dat Piastri later dit jaar aan de leiding rijdt tijdens de Grand Prix van Qatar en de titel definitief kan binnenslepen. Een mislukte pitstop gooit echter roet in het eten en Norris neemt de leiding over, waardoor de strijd virtueel tot aan Abu Dhabi doorgaat. Gaat hij dan ook opzij voor zijn teamgenoot, wetende dat hij definitief de titel verliest?
Dat blijft uiteraard gissen en ligt nog ver voor ons, maar Piastri zal zich nog weleens achter de oren krabben als hij met een miniem verschil de titel aan Norris moet laten. McLaren moet serieus beseffen dat het om een wereldkampioenschap Formule 1 voor beide coureurs gaat, niet om een mooie puntenfinish van een Sauber-coureur. Het mag soms echt wel een beetje wringen, zeker als het constructeurskampioenschap al lang en breed is beslist en McLaren geen enkel gevaar loopt. Op de onderlinge relatie tussen de coureurs na.
Het moge duidelijk zijn: teamorders zijn van alle tijden en mogen tegenwoordig onbeperkt worden ingezet. Het punt hier is alleen dat McLaren ingrijpt terwijl twee coureurs met gelijke kansen op een wereldtitel vechten. Het gevaar dat iemand per ongeluk wordt of is voorgetrokken, ligt nu definitief op de loer. Ongetwijfeld heeft Mark Webber – de manager van Piastri, die vroeger regelmatig met Sebastian Vettel in de clinch lag bij Red Bull – weer met ongeloof naar de schermen gekeken.
Een mislukte pitstop of een uitvalbeurt van Norris in Zandvoort hoort nu eenmaal bij racen. Denk je dat Nico Rosberg in 2016 opzij zou zijn gegaan in zijn verbeten titelstrijd met Lewis Hamilton? Welnee, hij had met hand en tand zijn positie verdedigd. Een titel in de Formule 1 is veel belangrijker – wie weet of je überhaupt nog een keer die kans krijgt in de toekomst.
De conclusie? Als het later dit seizoen fout gaat, is McLaren de sjaak. En terecht.
Ook interessant:
Max Verstappen pakte een prachtige overwinning in Italië. Maar wat waren de bepalende factoren voor het onverwachte succes? Joris Mosterdijk, Ruud Dimmers en Mike Hezemans bespreken het in een kakelverse Formule 1-podcast van RacingNews365!
Meest gelezen
In dit artikel
Praat mee!