De traditie rondom de fles melk voor de winnaar van de Indy 500 begon in 1936. Toenmalig winnaar Louis Meyer dronk na het winnen van de befaamde race karnemelk om zijn dorst te lessen. Een marketingdirecteur van de Amerikaanse zuivelbond zag dit moment als een uitstekende kans om reclame te maken voor de 'witte motor'.
Sindsdien staat er ieder jaar een fles melk klaar voor de winnaar van The Greatest Spectacle in Racing, met uitzondering van de periode 1947 tot en met 1955. In 1956 keerde de melk terug op het podium en werd het zelfs een officiële sponsorverplichting voor de winnaar, die een (behoorlijke) financiële bonus kreeg als hij de melk dronk op het podium. Toentertijd ging het om ongeveer 300 dollar; tegenwoordig is dat 10.000 dollar.
Het afslaan van melk is geen optie. Daar kwam Emerson Fittipaldi in 1993 ook achter. De Braziliaan won voor de tweede keer de Indy 500 en besloot dat te vieren met een fles zelf meegebracht sinaasappelsap. Dat deed hij om de Braziliaanse citrusindustrie te promoten, deels omdat hij zelf ook een plantage bezat. Hij weigerde tot drie keer toe de fles melk, wat hem niet in dank werd afgenomen door de fans. Al snel werd hij lastiggevallen door boze supporters en tijdens zijn introductie in Milwaukee een week later massaal uitgefloten.
Geen uitzonderingen
Ook dit jaar zal er dus een fles melk worden uitgereikt aan de winnaar van de Indy 500. Maar hoe gaat dit precies in zijn werk? De deelnemende coureurs krijgen vóór het begin van het evenement de keuze welke melk ze willen: volle melk, halfvolle melk of magere melk. Andere opties zijn er niet.
Nu kun je je afvragen: wat als een coureur lactose-intolerant is of veganistisch leeft? Van de huidige 33 deelnemers zijn er namelijk twee coureurs die normaal geen melk drinken. Santino Ferrucci is lactose-intolerant, terwijl Marcus Armstrong vegan is. Krijgen zij dan een uitzondering? Het korte antwoord is: nee. Geen uitzonderingen, en dus hebben ook zij netjes hun keuze voor koemelk doorgegeven. Plantaardige melk is geen optie.
Het afslaan van melk betekent bovendien dat je het prijzengeld kunt vergeten en niet op veel sympathie van de fans hoeft te rekenen. En dus zit er maar één ding op, mocht je de Indy 500 winnen: gieten in plaats van genieten. Niemand controleert namelijk of de coureurs de melk daadwerkelijk opdrinken, waardoor Ferrucci en Armstrong kunnen volstaan met een symbolisch slokje, om vervolgens de rest over zichzelf heen te gieten.
Wie kiest welke melk?
Dan rijst de vraag: welke melk is het populairst? Het antwoord is volle melk. Maar liefst 25 van de 33 coureurs hebben gekozen voor volle melk, mocht men zondag na de race in Victory Lane eindigen. Ook Rinus VeeKay behoort tot deze groep, net als regerend Indy 500-winnaar Alex Palou.
Zeven van de acht overgebleven coureurs kiezen voor halfvolle melk. Dat zijn Hélio Castroneves, Ryan Hunter-Reay, Christian Lundgaard, Pato O’Ward, Graham Rahal, Takuma Sato en Nolan Siegel. Daarmee blijft er nog één coureur over die voor magere melk kiest: Romain Grosjean.
Volle melk is dus nog altijd de dominante keuze, al was dat vorig jaar nog duidelijker. Toen kozen 29 coureurs voor volle melk, terwijl de overige vier voor halfvolle melk gingen. Niemand koos toen voor magere melk. Alexander Rossi en Conor Daly maken dit jaar een overstap: zij kozen in 2025 nog voor halfvolle melk, maar hebben besloten in 2026 toch weer voor de 'good old' volle melk te gaan.
Welke melk zou jij kiezen als jij de Indy 500 zou winnen? Laat het weten in de poll hieronder!
Ontvang het laatste F1-nieuws van RacingNews365 nu ook in je Google overzicht! Klik op onderstaande link en je ziet jouw favoriete F1-site nu nog vaker verschijnen. Zo mis je niets van het nieuws, analyses, interviews en scoops.
Volg RacingNews365 in GoogleMeest gelezen
In dit artikel
Nooit meer iets van de Formule 1 missen? Dat kan! Zet met een druk op de knop de Formule 1-kalender van 2026 in jouw agenda. Gebruik de button hieronder om hem in de agenda van je smartphone of pc te plaatsen en mis geen seconde van het nieuwe seizoen!
+ Toevoegen aan agenda + Toevoegen aan agenda
We hebben ook een versie met alleen de race en kwalificatie.
klik hier voor deze versie en meer uitleg.














Praat mee!