Flavio Briatore kende grote successen in de koningsklasse van de autosport. Als teambaas van Benetton en later Renault, zag hij zijn coureurs tot vier keer toe wereldkampioen worden: Michael Schumacher in 1994 en 1995 en Fernando Alonso in 2005 en 2006.
De successen nemen niet weg dat de carrière van Briatore ook de nodige controverse kende. Benetton werd in 1994 meerdere keren beschuldigd van valsspelen. Het team zou elektronische hulpmiddelen voor de coureurs in de auto hebben en sjoemelde daarnaast met de brandstofpomp. Het laatste resulteerde in de befaamde pitstopbrand van Jos Verstappen.
In 2008 was daar ook nog crashgate. Briatore en hoofdengineer Pat Symonds vroegen aan Nelson Piquet Jr. om de auto expres te crashen om een safety car op de baan te krijgen, waardoor Alonso de race kon winnen. Een jaar later werd Piquet Jr. ontslagen. Als reactie daarop vertelde de Braziliaan het hele verhaal. Het leidde tot een ongekend schandaal. Briatore en Symonds werden geschorst voor het leven, al werd deze straf later teruggetrokken.
Toch verdween Briatore uit de Formule 1, totdat hij in mei 2024 ineens weer opdook bij Alpine. Inmiddels vervult de Italiaan de rol van adviseur voor het vanuit Enstone opererende team.
Geen grenzen
Pierre Gasly is bezig met zijn derde jaar bij Alpine. Hij zag van dichtbij hoe Briatore terugkeerde bij het team. In gesprek met RacingNews365 spreekt hij zich uit over zijn initiële kennismaking met de flamboyante teambaas. "Ik moet zeggen... De media kan waarschijnlijk meer verhalen over hem vertellen, aangezien ik hem pas een jaar geleden heb leren kennen. Het duurt even voordat je bekend wordt met elkaar persoonlijkheden. In het begin was alles gericht op prestaties op de baan."
"Nu we wat meer met elkaar gewerkt hebben, leren we elkaar steeds beter kennen. Hij nodigde me uit op zijn boot en daar bracht ik wat tijd met hem door. Hij vertelde mij wat de visie van hem was voor het team, en wat hij wilde bereiken." De ambities van Briatore zijn volgens Gasly behoorlijk groot. De Fransman gaat daar graag in mee: "Flavio is een zeer succesvolle ondernemer en heeft veel F1-ervaring. Het is een echte leider."
"Uiteindelijk wil ik ook gewoon winnen. Daar gaat het voor mij om. Ik wil aan het einde van mijn carrière kunnen zeggen dat ik meestreed om overwinningen, en niet alleen dat ik heb meegedaan. Ik wil een team opbouwen dat me een auto kan geven waarmee ik voor overwinningen kan gaan."
"Sommige andere teams willen dat natuurlijk ook, maar kunnen maximaal voor een plek bovenin het middenveld gaan. Flavio heeft geen plafond. Er zijn geen grenzen voor hem. Hij is enorm betrokken bij de Formule 1 en doet zijn uiterste best om het team terug naar de top te brengen, net zoals hij jaren geleden deed. De tijden veranderen natuurlijk, maar daar is hij zich heel bewust van."
Wachten op 2026
Het aantrekken van Briatore gaat gepaard met de nodige veranderingen binnen het team, vooral in de werkwijze. Gasly kijkt met veel tevredenheid naar dat proces: "Ik zou me zorgen maken als er niks zou veranderen, want we staan er momenteel niet goed voor. Maar we hebben geweldig personeel en we trekken extra sleutelfiguren aan voor in de fabriek."
"We gaan een tijd met gloednieuwe reglementen tegemoet en hebben het geluk dat we komend jaar veel windtunneltijd gaan krijgen, als de stand blijft zoals die is. Daarnaast wisselen we van motorleverancier. Het zal wat tijd kosten om ons daaraan aan te passen, maar we staan er prima voor."
Gasly kan daarom niet wachten tot het 2026 is: "Ik zal mezelf nog door 2025 moeten slepen en mijn motivatie hoog houden. Wanneer ik een stuur in mijn handen heb, dan moet ik gewoon doen wat ik kan. Het wordt een kwestie van persoonlijke doelen stellen en behalen, terwijl we ondertussen het team opbouwen voor volgend jaar, in de hoop dat we dan om top 5-resultaten of zelfs podiums en overwinningen kunnen strijden."
Ook interessant:
Na een veel te lange zomerstop gaan we komend weekend eindelijk weer racen in de Formule 1, en wel op Zandvoort voor de Grand Prix van Nederland! Max Verstappen moet echter hopen op een wonder, zo concluderen Tom Coronel, Mike Hezemans en Joris Mosterdijk in een gloednieuwe Formule 1-podcast van RacingNews365!
Meest gelezen
In dit artikel
Interviews RN365 Nieuwsdossier
Praat mee!