De samenwerking met viervoudig wereldkampioen Max Verstappen kwam op een bijzondere manier tot stand via de rugbywereld. "Zijn performance coach was vroeger stagiair bij de Harlequins, dus hij wist van het werk dat ik deed met rugbyspelers en wilde zien of het ook van nut kon zijn voor Max", legt Dr. Zoe Wimshurst uit in een exclusief interview met RacingNews365.
Wimshurst is een vooraanstaand psycholoog gespecialiseerd in visuele prestaties bij topsporters. Als oprichter van Performance Vision onderzoekt en traint ze hoe de ogen en hersenen samenwerken om sportprestaties te verbeteren. Ze werkt(e) samen met grote namen zoals Cristiano Ronaldo en diverse olympische teams.
Hoewel de sessie met de Nederlander eenmalig was om een 'goed globaal inzicht te krijgen in hoe zijn zichtsysteem werkt', benadrukt ze dat zelfs de absolute top nog kan groeien. Over de 'relaxte' blik die Verstappen kenmerkt, zegt Wimshurst:
"Elke atleet kiest een bepaalde persona of 'game face' om tegenstanders te intimideren of in slaap te sussen. Psychologisch gezien doe je er alles aan om dat kleine voordeel te pakken".
Bij Lando Norris ging de samenwerking dieper, met 'speciale projecten' zoals het optimaliseren van zijn helm. "De performance coach van Lando kwam naar me toe toen ze keken naar de kleur van de binnenvoering van zijn helm. Ze vroegen: 'Is dit iets dat zijn zicht zou kunnen beïnvloeden?' We hebben een reeks tests gedaan en ontdekten dat dit absoluut het geval was".
Wimshurst benadrukt dat dit puur maatwerk is: "Ik zou nooit zomaar iets aanbevelen omdat het nu eenmaal voor Lando werkt", aldus Wimshurst, bij wie aan de muur van haar kantoor een portretfoto van Norris hangt: "Net als met de kleur van het vizier zijn er individuele verschillen. Wat onder de felle lichten van Vegas werkt, is anders dan in de felle zon."
Volgens de expert zijn de spieren die de ogen aansturen simpelweg 'skeletspieren, net als je biceps en je hamstrings'. "Je kunt ze trainen om sneller te werken. F1-coureurs hebben extreem snel bewegende ogen nodig, maar ze vallen terug naar het oude niveau als je ze niet blijft trainen."
Wimshurst concludeert dat de visie vaak nog een sluitpost is: "Ik denk dat het visuele systeem in de sport in het algemeen een van de meest over het hoofd geziene systemen is. Er is nog een lange weg te gaan".
Meest gelezen
In dit artikel











Praat mee!