Lance Stroll is inmiddels een vaste naam in de Formule 1. En ondanks dat de Canadees nooit een hoogvlieger is geweest, is 2026 ook voor hem het minst positieve seizoen uit zijn carrière tot nu toe. Aston Martin en Honda hebben voorlopig de zaakjes niet voor elkaar, waardoor Stroll en teamgenoot Fernando Alonso een negatieve bijrol spelen op de F1-grid.
Normaal gesproken is Stroll al niet de meest positieve of uitgesproken coureur, maar dit seizoen oogt de Canadees vooral heel negatief over de koningsklasse van de autosport. Ook hij is verre van tevreden over de weg die de Formule 1 is ingeslagen wat betreft de reglementen en is niet bang om dit te laten horen op de momenten dat hij de moeite neemt om de pers fatsoenlijk te woord te staan.
In de aanloop naar het GP-weekend in Miami gaat Stroll opnieuw in op de nieuwe reglementen. Op de vraag of hij het idee heeft dat deze reglementen nog voldoende bijgestuurd kunnen worden om het racen te bevorderen, geeft de Canadees een wel heel vernietigend antwoord: "Ik denk dat het fundamenteel zo gebrekkig is", begint hij in gesprek met onder andere RacingNews365.
"Ik ben geen engineer, dus misschien zijn er wel veel dingen die verbeterd kunnen worden. Ik heb iets gehoord over dat de fuel flow lastig is in combinatie met de verbrandingsgrootte van de motor die we nu hebben en al dat soort dingen. Ik heb niet alle antwoorden. Ik zeg alleen dat het jammer is dat we ons in deze situatie bevinden."
Voor F1 allemaal prima
Vergeleken met wat er volgt, is deze eerste opmerking van Stroll nog bijzonder gematigd: "Formule 1 klinkt zo leuk om in te rijden. Ik heb tijdens de pauze in andere auto’s gereden. Ik heb F3-auto’s getest, en dat is letterlijk duizend keer leuker en beter om in te rijden, omdat je gewoon met je rechtervoet doet wat je wilt en je ook krijgt wat je wilt."
"En zelfs het gewicht van de auto, 550 of 650 kilo, is gewoon een stuk fijner dan iets van 750, 800 kilo of meer. Dat soort dingen maken auto’s gewoon leuker om te rijden. En dan het geluid. Iedereen die de auto’s uit de V8- of V10-tijd heeft gehoord, zegt: 'Wauw, dat is geweldig, dat is Formule 1.'"
"En dan vergelijk je het met wat je nu hoort, dan heb je het terugschakelen en het afbouwen van het motorvermogen voor een bocht: geen karakter, geen geluid. Het is nep."
Toch vreest Stroll dat er weinig gaat veranderen aan de Formule 1: "Formule 1 is een onderneming, en ze willen dat beschermen en er goed laten uitzien. Wij zijn coureurs en wij weten hoe het voelt om goede auto’s te besturen. Dus er zijn twee verschillende perspectieven. Mensen kijken naar de sport, wat er ook gebeurt, en kijken naar Netflix en zetten Formule 1 aan, dus voor de Formule 1 is het allemaal prima."
"Maar voor de coureurs, de fans en de mensen die echt verstand hebben van racen, en die weten hoe het vroeger was, en voor de coureurs die weten hoe het is om echt goede, pure auto’s te rijden, is er geen ontkomen aan dat het op dit moment niet zo goed is als het zou kunnen zijn."
Terug naar de 00s?
Hoe zou het dan moeten zijn voor de Canadees? "Ik zei al, we hadden allemaal genoeg vrije tijd tijdens deze pauze. Ik zat zomaar wat oude races te kijken. Ik had zelfs de Historische Grand Prix van Monaco op televisie aan staan. Ik hoorde daar auto’s van Ferrari, auto’s uit het begin van de jaren 2000. Die klonken zo goed en waren zo wendbaar."
"En ik zag wat onboard-beelden uit het begin of midden van de jaren 2000, uit het V10-tijdperk, en ook hoe dat zich verhoudt tot nu. Het kwam toevallig op mijn telefoon voorbij en ik zat ernaar te kijken. En dan hoor je hoe het nu is en het karakter van de auto’s… en hoe veel intenser het er toen uitzag en hoe veel spannender het leek vergeleken met nu. Ik vind het jammer, maar hopelijk gaan we weer in die richting terug."
Misschien gloort er nog wat hoop op de horizon voor Stroll, want een terugkeer van V8- of V10-motoren wordt besproken. De Canadees hoopt dat dit uiteindelijk ook gaat gebeuren: "Ik hoor er geruchten over de volgende reglementen, maar we zullen het nu nog drie, vier jaar met deze moeten doen."
"Ik weet het niet, ik weet niet wat er gaat gebeuren, maar hopelijk gaan we weer die richting in: luidere, snellere, lichtere en wendbare machines die spannend zijn voor de fans en voor de coureurs, waarbij je echt het gevoel hebt dat je op de limiet aan het rijden bent."
Ontvang 200 Free Spins én €30 aan Free Bets als je €10 inzet op Sport!
Voorwaarden van toepassing, alleen geldig voor spelers van 24 jaar en ouder. Wat kost gokken jou? Stop op tijd 18+.
Claim jouw bonus!Meest gelezen
In dit artikel











Praat mee!