Sluit je aan bij De grootste racefamilie van Nederland

Ontdek welk pakket bij jou past

  • Altijd meepraten over de Formule 1
  • Kans maken op toffe prijzen
  • Advertentievrije site * (Plus & Premium)
  • Toegang tot de exclusieve RN365 app (Plus & Premium)
  • En nog veel meer…
* m.u.v. content van derden
Ontdek de mogelijkheden
Ferrari

Grote achterstand Ferrari in België verklaard

Ferrari viel enorm tegen tijdens de tweede vrije training voor de Grand Prix van België. Paolo Filisetti, technisch expert voor RacingNews365, legt uit waarom dit geen afspiegeling is van het ware tempo van de Scuderia op Circuit de Spa-Francorchamps.

Hamilton Belgium FP1
Artikel
Naar nieuwsoverzicht © XPBimages

De analyse van de eerste twee vrije trainingen op Spa-Francorchamps is een lastige taak, omdat het moeilijk is om een duidelijk patroon te vinden dat beide sessies met elkaar verbindt.

Het belangrijkste gezamenlijke punt in beide trainingen was echter het extreem ingewikkelde energiemanagement in Spa. Tijdens de eerste sessie was nog vrij goed zichtbaar welke sectoren de verschillende auto's sterk maakten en waar juist hun zwakke punten lagen: waar ze hun volledige potentieel konden benutten en waar ze duidelijk werden beperkt. In FP2 was dat beeld veel minder duidelijk.

De tweede vrije training kan eigenlijk worden gezien als een soort ‘experiment’ rond het energiebeheer. Met uitzondering van Kimi Antonelli probeerden vrijwel alle teams verschillende strategieën uit om de inzet en het terugwinnen van elektrische energie te optimaliseren.

Antonelli kende een relatief constant verloop gedurende de sessie. Nadat Mercedes de afstelling van zijn W17 had aangepast op basis van de bevindingen uit VT1, bleef het team vooral werken aan de setup van de auto. De manier waarop de energie werd beheerd, bleef grotendeels hetzelfde als in de eerste training. Bij de concurrentie lag dat anders, en vooral Ferrari koos duidelijk voor een andere aanpak.

Tijdens VT1 was Ferrari erg sterk in de tweede sector. Het team had zelfs een duidelijk voordeel ten opzichte van de rest van het veld. In VT2 besloten de technici van het team echter te experimenteren met het gebruik van de energie. Het doel was om juist tijd te winnen in sector 1 en 3, zonder dat het al te veel ten koste zou gaan van de tweede sector.

Experimenterend Ferrari

De combinatie van kleine afstellingswijzigingen - waarbij de auto iets minder downforce had - en vooral een aangepaste strategie voor het terugwinnen van elektrische energie zorgde er in de praktijk echter voor dat het voordeel van de SF-26 in sector 2 vrijwel volledig verdween. Het resultaat was een nettoverlies van ongeveer een halve seconde.

Volgens onze bronnen zijn de Ferrari-technici zich bewust van het feit dat dit experiment niet het gewenste resultaat opleverde. Toch levert de verzamelde data waardevolle informatie op voor het bepalen van de optimale afstelling en de juiste strategie voor het energiebeheer tijdens de kwalificatie en de race.

De achterstand van zeven tienden van een seconde van Lewis Hamilton en 1,1 seconde van Charles Leclerc - waarbij Leclerc bovendien een fout maakte - geeft daarom geen volledig beeld van het daadwerkelijke potentieel van de SF-26 op Spa-Francorchamps.

Daarnaast heeft het werk van vrijdag het team een eerste beeld gegeven van de racepace op de verschillende bandencompounds. De derde vrije training op zaterdag wordt daarmee de belangrijkste laatste test om te bepalen welke verbeteringen er te halen vallen uit de uitgebreide data-analyse en de keuzes die tijdens VT2 zijn gemaakt.

Praat mee!

Nooit meer iets van de Formule 1 missen? Dat kan! Zet met een druk op de knop de Formule 1-kalender van 2026 in jouw agenda. Gebruik de button hieronder om hem in de agenda van je smartphone of pc te plaatsen en mis geen seconde van het nieuwe seizoen!

+ Toevoegen aan agenda + Toevoegen aan agenda

We hebben ook een versie met alleen de race en kwalificatie.
klik hier voor deze versie en meer uitleg.

F1-kalender 2026
Race Datum
bel GP België 19 jul 2026
hun GP Hongarije 26 jul 2026
nld GP Nederland 23 aug 2026
ita GP Italië 6 sep 2026
esp GP Spanje 13 sep 2026
aze GP Azerbeidzjan 26 sep 2026
Volledige kalender
x
GP België Verstappen verklaart woede op boordradio Red Bull