Felipe Massa is duidelijk over het resultaat dat hij wil bereiken met zijn rechtszaak over het wereldkampioenschap van 2008. Hij is niet geïnteresseerd in geld, maar wil dat de resultaten worden gewijzigd om zichzelf officieel uit te kunnen roepen tot wereldkampioen van 2008, vijftien jaar na de beroemde finish, op 2 november op zijn thuiscircuit in Interlagos.
Massa's actie is aangewakkerd door opmerkingen van voormalig F1-opperhoofd Bernie Ecclestone, die beweerde dat hij, samen met toenmalig wedstrijdleider Charlie Whiting en toenmalig FIA-voorzitter Max Mosley, nog tijdens het seizoen 2008 op de hoogte was van Renaults illegale praktijken in Singapore en ervoor koos om het stil te houden om het merk F1 te beschermen.
De volgende belangrijke deadline in de rechtszaak is 15 november, wanneer de FIA en Formula One Management (FOM) een laatste deadline krijgen om documenten te overhandigen aan Massa's juridische team. Massa's team wil weten wat Ecclestone, Whiting en Mosley destijds wisten en wanneer ze dat precies wisten.
Massa: Mijn zaak werd gemanipuleerd
Massa racet vandaag de dag in het Braziliaanse stockcar-kampioenschap, nadat hij eind 2017 uit de F1 verdween. Als RacingNews365 contact met hem opneemt wil hij graag een grote misvatting de wereld uit helpen. We vragen hem in een exclusief interview namelijk naar zijn zaak en of de uitkomst mogelijk een rol kan spelen in andere controversiële titels, zoals die in 1994, of die van 2021.
"Het enige verschil tussen al deze kampioenschappen is misschien dat er een fout werd gemaakt door de officials. Mijn zaak heeft echter te maken met manipulatie, sabotage en dat is een compleet andere situatie. Dus voordat je zegt 'oh, als Felipe de zaak wint, zal elk kampioenschap met grijze gebieden veranderen', moet je daar rekening mee houden."
"Mijn zaak betreft een compleet andere situatie (dan 1994 of 2021, red.). Mijn zaak werd onderzocht omdat de race in Singapore werd gemanipuleerd. Dat gebeurde een jaar later en helaas was er een regel die zei dat als het niet in hetzelfde jaar was, de uitslag van het kampioenschap niet kon worden veranderd."
"Maar na 15 jaar horen we dat Bernie Ecclestone in 2008 op de hoogte was (van crashgate), horen we dat voormalig wedstrijdleider Charlie Whiting het in 2008 wist en dat ze om het merk F1 niet in gevaar te brengen, niet hebben ingegrepen. Mijn zaak is dus een manipulatiezaak en niet sportief, technisch of iets anders. Je moet het verschil zien tussen mijn zaak en alle andere zaken. Ik denk dat mensen soms niet het verschil begrijpen tussen wat er in mijn geval in 2008 is gebeurd en de andere gevallen (zoals 1994 of 2021)."
Massa's eerste verdenkingen
Wat later bekend zou komen te staan als 'Crashgate', kwam voor het eerst naar buiten tijdens de Grand Prix van België in 2009, nadat Nelson Piquet Jr was ontslagen door het Renault-team. Toenmalig FIA-president Mosley zorgde er vervolgens voor dat hooggeplaatst teampersoneel werd geïnterviewd in de paddock van Spa.
Maar Massa zegt dat zijn eerste vermoedens over de ware aard van wat er was gebeurd veel eerder in het jaar kwamen. "Ik begon er over na te denken, omdat mensen begonnen te praten en, weet je, ik begon wat geruchten te horen dat wat er in Singapore gebeurde misschien gemanipuleerd was," zegt hij.
"Dat was misschien in maart of april 2009, dus ik sprak met Piquet jr en vroeg het hem. De manier waarop hij antwoord gaf, gaf me de zekerheid dat hij niet de waarheid sprak. Hij zei: 'Nee, dat zou ik nooit doen, ben je gek?', maar ik voelde dat hij geen gelijk had, dat hij niet serieus was en dat het niet klopte wat hij zei."
"Toen hadden we de race in Bahrein aan het begin van 2009. Ik was in Dubai en naast mijn hotel was Flavio Briatore aan het lunchen met Jean Alesi. Omdat ik Jean kende, zat ik daar een tijdje met mijn manager Nicholas Todt, en ik vroeg het aan Flavio. Door de manier waarop hij antwoord gaf, wist ik zeker dat hij loog."
"Ik wist dat er misschien dingen niet klopten en ik heb altijd geprobeerd om met de advocaten van Ferrari te praten. Ik heb altijd geprobeerd om ze onder druk te zetten om te zeggen dat wat er is gebeurd niet goed was voor ons, dat het niet klopt, maar ze drukten me altijd met mijn neus op de regels, waarin stond dat het kampioenschap niet kon worden aangepast."
"Dus ik vertrouwde ze, want ik ben niet juridisch onderlegd, maar nadat Bernie dit jaar zei wat hij heeft gezegd, hebben we het juridische team aan het werk gezet en eerlijk gezegd is het hele team zeer gemotiveerd over de zaak en we geloven zeker dat we kunnen vechten om het resultaat te veranderen."
Bij winst van Verstappen in Bahrein, pak je bij Unibet maar liefst 50x je inzet!
Voorwaarden van toepassing, alleen geldig voor nieuwe spelers van 24 jaar en ouder. Wat kost gokken jou? Stop op tijd. 18+
Win 50x je inzet!Meest gelezen
In dit artikel
Interviews RN365 Nieuwsdossier
Praat mee!
Wilard
Gaat niet gebeuren een wijziging, heel erg simpel, als crashgate niet was gebeurd was er een uitslag geweest met te verdelen punten. Het zou zomaar kunnen zijn dat er een andere uitkomst van de race was geweest dan dat hij nu was. De race uit het kampioenschap halen kan evenmin, simpelweg omdat de reglementen zeggen dat als de kampioen vast staat dan staat hij vast. Dat Eclestone het eerder wist lost niets op. Bewijs het maar ..
Captain_slow
Leuke regel, maar als Ecclestone & co in 2008 al wisten dat de race in Singapore gemanipuleerd was, hadden ze de uitslag van die race ongeldig moeten verklaren voordat ze Hamilton tot kampioen uitriepen. Men wist toen al dat Massa eigenlijk wereldkampioen was geworden, maar desondanks werd Hamilton ten onrechte uitgeroepen tot wereldkampioen. Een actie die alleen maar verliezers kent, want de naam van de F1 is beschadigd, door crashgate (dat toch uitkwam) Hamiltons 2008 titel is besmeurd, Massa is ten onrechte een wereldtitel misgelopen, en de F1 heeft er een extra schandaal bij, nu dat aan het licht is gekomen.
Wilard
Als je iets weet hoef je het nog steeds niet te vertellen. Niemand die zich de vraag stelt of Ecclestone nu wel de waarheid vertelt of uit frustratie alleen voor onrust wil zorgen. Helaas is Max Mosley er niet meer die het kan bevestigen dan wel ontkennen. Piquet is ook geen stabiele factuur, die kan uit zijn op wraak. Alonso kun je ook niets van verwachten, die 'vermoord' ook iedereen met woorden als hem iets niet zint, GP2 engine waar Verstappen nu iedereen het sn*t voor de ogen meerijdt.
DoejzPoohdini
Laat de juridische bobo’s die hier verstand van hebben er maar een ei over uitbroeden. Als je zoveel jaar naar dato in de sport in de rechtbank je gelijk denkt te halen, dan vraag ik me af of het doel alleen is om de stand te kunnen wijzigen en in dit geval daarmee het toenmalige kampioenschap…. Dollars daar gaat het over!!
Captain_slow
Massa is van mening dat hem ten onrechte een wereldkampioenschap is afgenomen. Elke sportman droomt ervan om wereldkampioen te worden. Hij wil gewoon de titel die hem ontnomen is. De rechter zal moeten uitmaken of hij gelijk heeft en hem ten onrechte een titel ontnomen is of niet. Als Massa in het gelijk wordt gesteld zal dat als gevolg hebben dat Hamilton zijn betwiste titel zal verliezen.
Cheese
Maar er waren toch meer facotren wat de uitslag bepaalde? Hij reed volgens mij ook niet helemaal lekker die race, dus om nou alles op crashgate te gooien? Ik snap hem wel, maar ook weer niet..
Frontrowlockout
Ik keek in 2008 nog niet fanatiek F1 maar volgens mij reed hij aan kop die race, ging vervolgens pitten ivm de safety car als gevolg van crashgate en daar ging het pas mis.
Cheese
Die had ook nog een brandstofslang meegenomen. Maar je hebt gelijk, hij reed an kop en daarna ging t helemaal mis. Maar dan vraag ik me af of het dan de schuld is van crashgate of van Massa en zn crew zelf..
Janneutraal
Het is een beetje zielig ongeacht wie erin betrokken zijn om x aantal jaar na data er een probleem van te maken. Ga lekker verder met je leven.
Peter W
Gewoon over laten doen met dezelfde coureurs, de winnaar blijft hetzelfde...
Lap_58
Onzinnige actie. Want de uitslag van die race heeft ook de tactieken van de betrokken teams in het verdere seizoen beïnvloed. Zo zou Maclaren heel anders de laatste race zijn ingegaan als ze op achterstand hadden gestaan. Ik ben geen Hamilton fan, maar als die race wordt geschrapt zullen ze het hele seizoen vanaf dat moment moeten overdoen. En dat gaat niet. Bovendien was Maclaren niet eens betrokken bij het gewraakte incident. Vergelijk: een voetbalteam maakt na 10 minuten 1-0. De tegenstander maakt in de laatste minuut gelijk. Toch wint het eerste team na strafschoppen. Als er achteraf bij die 1-0 iets onregelmatigs wordt geconstateerd kun je toch niet alleen dat doelpunt schrappen.
NTurfkruier
Als het al gewijzigd wordt, dan denk ik dat het een papieren overwinning word. Dan krijgt Massa de overwinning, plus de pecunia's. De overwinning van Lewis doen ze niets mee denk ik. Soort van genoegdoening voor Massa
Hennie-1965
Er kunnen nooit 2 wereldkampioenen in hetzelfde jaar bestaan, ook niet enkel op papier, mocht Massa deze zaak winnen ( wat ik betwijfel ) word de naam in de statuten veranderd van Hamilton naar Massa wat dus inhoud dat Hamilton 1 titel minder heeft !
NTurfkruier
Tja ik geef alleen mijn gedachte hierover. Genoegdoening op papier en en schuldverklaring door F1 liefst voor de rechtzaak, zal een nette oplossing zijn. Voor de rest zal de toekomst het ons leren. Het kon wel eens heel stil worden hierover.
Justin Baldew
Als ik dit artikel zo lees dan zie alleen dat Massa zegt dat hij Piquet niet gelooft en Briatore niet gelooft, zij liegen volgens Massa. Vervolgens zijn Whiting en Mosley overleden. Een rechtszaak win je op basis van feiten niet op basis van wat jezelf gelooft. Lijkt mij een verloren zaak. Massa maakt zich hiermee alleen maar zieliger
Captain_slow
Hij heeft een zaak geopend omdat Ecclestone heeft aangegeven dat ze destijds wel wisten dat de race gemanipuleerd was, terwijl ze tot voor kort altijd hebben aangegeven dat ze van niets wisten.